united-kingdom

Türkiye’den Armatür İthalatı

Türkiye’den Armatür İthalatı

Türkiye’den Armatür İthalatı

Türkiye’den armatür ithalatı her yıl ülkelerin duyduğu ihtiyaca göre artmaktadır. Türkiye’den yapılan armatür ithalatı, Türkiye’nin armatür sektöründeki ihracat payına büyük katkı sağlarken yurt dışındaki ülkelerin de armatür ihtiyacını da kaliteli bir şekilde gidermesine fayda sağlamaktadır.

Musluk bataryaları veya armatürler genel olarak banyo, tuvalet ve mutfak gibi ıslak hacimlerde kullanılmaktadır. Batarya veya armatürler birden çok musluk başlığı içermektedir. Banyo bataryası, lavabo bataryası ve eviye bataryası musluk türlerindendir.

Armatür Nedir?

Armatür, sıvı tesisatının borularının bitiş noktasından veya sıvıyı koruyan tank/deponun çıkış noktasından kontrollü bir şekilde akışı sağlayan materyalin genel adıdır. Musluklar yaşamın her noktasında kullanılmaktadır. Sanayilerde veya evlerde, laboratuvarlarda ya da iş yerlerinde musluk bataryaları bulunmaktadır.

Batarya musluk modellerinde çok çeşitli materyallerden üretim sağlanabilmektedir. Örnek olarak plastik musluk batarya çeşitleri en çok kullanılanlardandır. Çünkü bu ürünün üretiminde sert plastik ham madde kullanılmaktadır.

Banyo bataryası aç kapa veya tek başlıklı olarak farklı modellerde sunulur. Sağa veya sola çevrilerek su kontrolü yapılan bataryalar geçmişten beri sıklıkla kullanılır. Bataryanın neme dayanıklı, kaliteli ve güvenilir olması da uzun ömürlü olması açısından oldukça önemlidir.

Türkiye’den Armatür İthalatı Nasıl Olmaktadır?

Türkiye’den armatür ithalatı yurt dışına 2023 yılında çok daha fazla olması beklenmektedir. 2023 yılında körfez ülkelerinin de armatür yatırımı için Türkiye’yi tercih edeceği konuşulmaktadır.

Türkiye açısından bakıldığında yurt dışına yapılan armatür ihracatı 2022 yılında 3,5 milyar dolar iken, 2023 yılında 5 milyar dolar olacağı hedeflenmektedir. 2022 yılında Türkiye armatür sektöründe ithalatla birlikte 10 milyar doları aşan büyüklüğe ulaşmıştır.

Türkiye 2022 yılının ilk altı ayında yurt dışına 371.675 ton ile 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir.

Türkiye’den En Çok Armatür İthalatı Yapan Bölgeler

Türkiye’den en çok armatür ithalatı yapan bölgelerin başında Avrupa Birliği gelmektedir. İkinci sırada Diğer Avrupa yer alırken üçüncü sırada ise Yakın ve Orta Doğu Asya yer almaktadır.

Türkiye’den ithal edilen ilk üç armatür ürün kategorisi ise şu şekildedir: demir veya çelikten diğer eşya, plastikten diğer eşya, metalden diğer mobilyalar ürün grubu şeklindedir.

Son başlıklar

Discount up to 30% for first purcase

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor